250-yil-mezuniyet-toren-18

İTÜ’de 250. Yıl Mezuniyet Coşkusu

İTÜ’nün 250. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında İTÜ’lü lisans ve lisansüstü mezunları, 23 Haziran akşamı Ayazağa Yerleşkesi’nde yapılan mezuniyet töreninin coşkusunu yaşadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 250. Yıl lisans ve lisansüstü mezuniyet töreni 23 Haziran 2023 tarihinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde yapıldı. İTÜ Stadyumu’nda yapılan coşkulu törende, 2 bin 524’ü lisans ve 671’i yüksek lisans olmak üzere toplam 3 bin 195 öğrenci başarıyla mezun olarak diplomalarına kavuşmanın haklı gururunu yaşadılar. İTÜ’den 2022-2023 eğitim-öğretim yılında mezun olan lisans ve yüksek lisans öğrencileri mutluluklarını; törene katılan aileleri, arkadaşları, sevdikleri ve hocalarıyla paylaştı.

23 Haziran’da “Kadın mühendisler” vurgusu

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu mezunlara ve ailelere seslendiği konuşmasına 23 Haziran’ın Dünya Kadın Mühendisler Günü olduğunu hatırlatarak başladı. Rektörümüz İTÜ’nün tarihsel rolünü bugün özelinde, “Cumhuriyet tarihimizde Altan Edige ve Sabiha Gürayman gibi ilk kadın mühendislerimiz İTÜ’den mezun olarak memlekete hizmete başlamışlardır. İTÜ’nün bu konudaki öncülüğü bugün de devam etmektedir. Akademisyenlerimizin neredeyse yarıya yakını kadın akademisyenlerimizden oluşmaktadır,” sözleriyle vurguladı.

İTÜ’nün dünyadaki gurur veren yükselişi

Prof. Dr. Koyuncu, İTÜ’nün yakın zamanda elde etiği başarılı sıralama sonuçlarına değinerek mühendislik ve teknoloji alanında Türkiye’de birinci, dünyada 108. olduğuna dikkat çekti. Ayrıca BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda genel sıralamada dünyada 58., “nitelikli eğitim” ve “insana yakışır iş ve ekonomik büyüme” alanlarında ilk 10’da yer aldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Koyuncu, önümüzdeki günlerde İTÜ’lüleri gururlandıracak yeni başarı haberlerinin geleceğinin müjdesini de verdi.

Rektörümüz ayrıca, törende hazır bulunan mezunlara Türkiye ve dünya tarihinde yerbilimleri alanında unutulmaz izler bırakmış İTÜ’lü bilim insanı Prof. Dr. İhsan Ketin’in ilham verici öyküsünden söz etti. Prof. Dr. Koyuncu, 2023 mezunlarının 250. Yıl mezunları olmasının özel anlamına değindi.

Kardeş Azerbaycan’a uzanan mezuniyet coşkusu

Azerbaycan’ın en iyi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nin  aynı tarih ve saate rastlayan mezuniyet törenleri ortak bir canlı bağlantıyla  İTÜ Stadyumu’nda sahneye kurulan dev ekrana yansıtıldı.

Azerbaycan’da mezuniyet sevinci yaşayan öğrencilerin sevinci İTÜ’lülerin coşkusuyla buluşarak daha da büyüdü. Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elçin Babayev ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Valiyev birer konuşma yaptılar. Prof. Dr. Babayev, “Aziz kardeşlerimiz, 6.000 mezunumuzla buradan sizi yürekten tebrik ediyoruz. Hep birlikte Türk dünyasını daha da güçlendireceğiz,” derken; Prof. Dr. Valiyev, “Gençlerimiz Azerbaycan ve Türkiye’nin bugün olduğu gibi gelecekte de bir yola baş koymasında büyük cesaret göstereceklerdir,” dedi.

İTÜ’lü okul birincilerine madalya

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, oğlunun mezuniyeti dolayısıyla törene katılırken, İTÜ 250. Yıl Yüksek Lisans Mezunları adına 4,00 ortalamayla mezun olan Miraç Şamil Yiğit (Elektronik Mühendisliği Programı) ve lisans mezunları adına bölümünü 3,99 ortalamayla bitiren Arda Barış Gözcü (Ekonomi) kısa birer konuşma yaparak teşekkür ettiler. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Koyuncu, okul birincilerine madalyalarını takdim etti.

Yeminin ardından kepler havaya

Mezuniyet gururu yaşayan öğrenciler ve onların bugüne ulaşmasında büyük emekleri olan öğretim üyeleri fotoğraf çekimi için sahneye davet edildiler. Her bir fakülte ayrı ayrı sahneye çıkarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Tören, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu’nun öğrencilerle birlikte yaptığı yemin ve kep atma seremonisinin ardından sona erdi.

250. Yıl lisans ve lisansüstü mezuniyet töreni fotoğraf albümü için tıklayınız.

Töreni izlemek için tıklayınız.